הקשר בין חיות מחמד לילדים

ההשפעות של גידול חיות בבית לצד ילדים הן מרחיקות לכת. שלא כמונו, ההורים, חיות המחמד אינן יכולות להגיד לילד מה לעשות או להעביר עליו ביקורת. הן תמיד מביעות אהבה ועצם נוכחותן בבית יכול לעזור לספק תחושת ביטחון אצל ילדים.

התועלת של חיות מחמד שאומנו באופן מקצועי לסייע לבני אדם, כמו כלבי נחייה, היא ברורה. אולם, גם לחיות מחמד "רגילות" כגון כלב, חתול, חמוס או אפילו דג זהב, יכולה להיות תועלת טיפולית רבה לכל בני המשפחה ובייחוד עבור ילדים. חיות מחמד יכולות להקל על הבדידות שלנו, להפחית את הלחץ שבו אנו מצויים, לסייע לנו לקדם אינטראקציות חברתיות, לעודד פעילות גופנית, ולספק לנו אהבה וחיבה ללא תנאי.

כלב או חתול שנמצאים תמיד בסביבה המיידית של הילד יכולים, למשל, להקל על חרדת נטישה אצל הילדים, כשאנחנו לא בסביבה. מחקרים גם הראו כי חיות מחמד יכולות לסייע להרגיע ילדים היפראקטיביים או תוקפניים. עוד הוכיחו המחקרים, כי ילדים שגדלים בחברת חיות מחמד נמצאים בסיכון מופחת אפילו לאלרגיות ואסטמה, ובאמצעות הדאגה והטיפול בחיה הם מפתחים מגיל צעיר גם חוש אחריות, חמלה, ואמפתיה. כמובן, שצריך להרגיל מראש גם את חיית המחמד וגם את הילד להתנהג כראוי זה עם זה.

רווחתם הנפשית של ילדינו (ושלנו) תלויה בתחושת השייכות החברתית. תחושה זו מתחזקת ככל שהילד חש אהוב, רצוי, בעל ערך, משמעותי, נחוץ ומועיל. גידול חיית מחמד יועיל לתחושת השייכות: היא אוהבת ומקבלת אותו ללא תנאי, ללא ביקורת ושיפוט ותמיד תשמח לקראתו ותפגין נאמנות כלפיו. הקשר עם חיית המחמד מהווה מקור לרגיעה והפוגה מקשיי היומיום, שכן בעל החיים אינו מדגיש את חסרונותיו ואינו מוכיח אותו על שגיאותיו.

הילד ילמד כי חיית המחמד שלו תלויה בו. הוא נחוץ לה, מועיל, יש לו ערך. כל אלו יחזקו את הביטחון והדימוי העצמי שלו וגם את תחושת האחריות שלו. כדי שנאפשר לילדנו חוויה נפלאה זו עלינו לשתפו בתהליך אימוץ בעל חיים: לאפשר לו לבחור את בעל החיים (מבין האפשרויות שנציב בפניו על פי שיקול דעתנו) ואת תפקידיו בטיפול בו. יש לערוך הסכם משפחתי הכולל חלוקת תפקידים: דאגה למזון, ניקיון וכו'. כשהילד בוחר תפקיד בהתאם לגילו ויכולתו, הוא יכול לחוש שותף מלא ולקבל על עצמו אחריות מלאה.

הבעיה המרכזית בין הילדים לחיות המחמד הוא היחס לחיה כשהילד הוא צעיר. ישנם ילדים שמחוסר כוונה ומתמימות מכאיבים או מקשים על חיית המחמד שלהם. לדוגמא ילד שקושר עגלה לזנב של הכלב, או ילד שמקפיץ על הטרמפולינה שלו ארנבות כי הוא רגיל מסרטים שהן קופצות- אלו מקרים אשר ידועים לי אישית מאנשים שגדלו סביבי ומקרים אלה חלים בבתים רבים. ישנם מקרים בהם חיות המחמד נלכדות בעקבות המעשים ההלו- במקרים כאלה חובה להזמין לוכד בע"ח מקצועי אשר בקיע בשיטות הצלת בע"ח. חתולים הם בכלל רגישים. תשע נשמות יש להם אבל יחד עם זאת הם לא מרבים לחסוך בשברים ובנקעים בגופם. הצלת חתולים שילדכם בטעות הפיל יתבצעו ע"י וטרינרים במקום מגוריכם שיטפל בהם ובמפגעים שלהם.


חילוצבי, יסייע לכם, התקשרו עכשיו:  4350390 - 050החברה מספקת שירות אמין ומקצועי,  כל השירותים זמינים במשך 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.