חשיבות עיקור/ סירוס חיות מחמד

בכל שנה מומתים ברחבי הארץ עשרות אלפים של גורים, חתולים וכלבים לא רצויים (זאת בלא להחשיב את קורבנות תאונות הדרכים וההתעללות!). בידנו יש את הכח ואת החובה לשנות את המצב ולחלץ את בעלי החיים העתידים לבוא מסכנות אלה. הפתרון הנכון והבריא לבעל החיים ברשותכם הוא עיקור או סירוס. 

ישנם כמה טעויות חשיבה אצל רוב בעלי חיות המחמד שבגללם הם נמנעים מניתוח זה. לרוב חושבים שסירוס או עיקור חיות מחמד גורם להשמנה ודבר זה אינו נכון, הסיבה היחידה להשמנה היא עודף אכילה או חוסר פעילות ולכן אם נקפיד על תזונת בע"ח ונתאים אותה לרמת הפעילות שלו, הוא לא ישמין. בנוסף, סירוס או עיקור בגיל צעיר לא גורם לשינוי התנהגות או שינוי באופי. אך לעומת זאת עיקור או סירוס בגיל מבוגר יכול לעיתים לשנות מעט בהתנהגות הכלב, לכן כדי למהר ולדאוג לסירוס חיות המחמד שלכם במהרה. עוד טעות מחשבתית היא שהנקבה צריכה ללדת פעם אחת, וזכר צריך להרביע פעם אחת כדי שידעו "מה זה". היצר המיני נשלט ע"י ההורמונים ולאחר העיקור או הסירוס בע"ח כלל לא ירגיש בחוסר ויהיה מאושר.

את הסירוס ניתן ורצוי לבצע כבר בגיל 5 חודשים ועיקור בגיל 6 חודשים. ביצוע בגיל צעיר מקל על בע"ח להתאושש, לא ישפיע על אופיו וימנע כמעט ב100% סיכויים לבעיות בריאותיות בהמשך חייו. העיקור הינו חשוב מפני שכיום אין בארץ גלולה של "יום אחרי" ואין זריקה למניעת יחום והריון בטוחה לבעלי חיים. יתרה מזאת הוכח כי יש קשר ישיר בין זריקות למניעת ייחום ודלקות רחם מסכנות חיים.

סירוס ועיקור בעלי החיים הינו חשוב מפני שהוא גורם לשליטה על האוכלוסיה ומונע מוות ממאות אלפי גורים שעוד לא נולדו. בנוסף לכך עיקור לפני ייחום ראשון ימנע ב99.9% סיכויים לגידולי עטין, אחד מהגידולים הנפוצים והממאירים בכלבים וחתולים. גם עיקור עד ייחום רביעי עדיין מפחית דראסטית את הסיכוי. עוד סיבה היא שכלבה מיוחמת מדממת ומלכלכת את סביבתה וע"י כך מושכת זכרים המפריעים לכם ולשכנים, היא גם תנסה לברוח מהבית ולהזדווג ומכן עד למוות בתאונת דרכים, אכילת רעל וגנבה של מזון, הדרך קצרה. אצל חתולים הבעיה היא אף יותר קשה, חתולה לא מסיימת ייחום עד שתיזדווג ולכן הדבר יכול להימשך חודשים ולהניב כמעט בטוח תוצאה של גורים חדשים לעולם אשר עתידם לא בהכרח בטוח.

אחד היתרונות הבוטלים לסירוס הכלבים הוא שהסירור מונע או מוריד את התוקפנות של הזכר ולכן הסיכוי לקרבות כלבים או לתקיפה ע"י בע"ח שלכם פוחת. הסירוס גם מונע את גדילת בלוטת הפרוסטטה בגיל מבוגר, בעיה בריאותית נפוצה גם בחברינו הולכי הארבע רגליים. יתרונות העיקור, מצד שני, הם מניעת התופעה של דלקת רחם זיהומית, מחלה מסכנת חיים המופיע בחלק מהנקבות ומחייבת נתוח מציל חיים.

ישנם אנשים אצלהם הבעיה הינה בעיה כלכלית שהם אינם יכולים לגייס מספיק כסף לניתוח המדובר. ובכך הסירוס או העיקור, האגרה המשולמת לעיריה בכל שנה (יחד עם החיסון לכלבת) יורדת ב50%!!! חישוב פשוט יראה שתוך מספר שנים העלות של ניתוח הסירוס/עיקור מתקזז בהנחה, וזאת בלא לחשב את העלויות במקרה של ניתוח קיסרי, תאונת דרכים או בעיות אחרות בבע"ח שברח מהבית.חילוצבי, יסייע לכם, התקשרו עכשיו: 4350390 - 050 החברה מספקת שירות אמין ומקצועי, כל השירותים זמינים במשך 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.